FORUM SZYNSZYLE :: NIEDOWAGA: brak apetytu / za mało je / je, ale chudnie
REKLAMA

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
NIEDOWAGA: brak apetytu / za mało je / je, ale chudnie
Autor Wiadomość
kasia_tomeq 
Demon aktywności na forum

Pomogła: 37 razy
Wysłany: 23 Lutego 2011, 16:40   

Waga szynszyla powinna zawierać się w przedziale ok 500-1200 g

Tak po za tematem może watro by spróbować szynszyle połączyć jeszcze raz najlepiej nie w klatce, a na neutralnym gruncie np w mieszkaniu w miejscu gdzie wcześniej żadna z szynszyl nie biegała.

Wydaję mi się że jak najbardziej zachowanie samczyka może być wywołane drugim szynszylem.

Co wypadania futra to TU możesz sobie poczytać.

Jaką karmę, zioła, witaminy dostają szynszyle?

Kliknij - pomagaj(PUSTA MISKA)
PustaMiska - akcja charytatywna
Ostatnio zmieniony przez kasia_tomeq 23 Lutego 2011, 16:42, w całości zmieniany 1 raz  

dream*
[Usunięty]

Wysłany: 23 Lutego 2011, 16:51   

sądzę, że wypadająca sierść i chudnięcie to w tym wypadku objawy stresu :) możesz dodać do diety zarodki pszenne i płatki owsiane lub zmienić karmę na beaphar care + :) i ogólnie pomyśleć nad rozwiązaniem tej stresogennej sytuacji np poprzez bardziej stanowcze łączenie, bo narazie przez takie niepełne połączenie pewnie ciągle czuje napięcie itp.

Gosiaczek 
Niezwykle aktywni na forum

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 29 Kwietnia 2011, 14:50   

Tak jak wspomniałam w innym temacie weterynarz szuka przyczyny spadku wagi mojej Katiuszki. Kati ma ok roku (niecały) i waży już 350g ,mniej niż miesiąc temu (400g). Przez ten okres czasu miała dwa razy biegunkę. Lekarz zlecił badanie parazytologiczne, muszę zbierać kupki przez trzy kolejne dni i odnieść do badania. Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat. Jeżeli ma pasożyty to będzie wiadomo dlaczego chudnie, a jeżeli okaże się , że nie ma to co wtedy??? Dlaczego wciąż chudnie :?: Czy to przez tą nieszczęsną padaczkę ???

kasia_tomeq 

Wysłany: 29 Kwietnia 2011, 20:13   

Trudno powiedzieć jeśli wykluczy się pasożyty to możesz spróbować tej karmy beaphar care + w przypadku moich szynszyli dała fajny efekt +/- 100g aczkolwiek nie było to długo trwałe gdyż tylko zaprzestałam podawać a wagą znowu spadła do poprzedniej. Ta karma nie jest dobrze zbilansowana i musisz koniecznie mieć w klatce sepie aby wyrównać niedobór wapnia i potasu co zaraz zaobserwujesz bladnięcie zębów.

Można też mieszać beaphar z Versela laga.

Czym karmisz szynszyla?

Tuczące są zarodki pszenne:) można 2 razy w tyg podawać oraz uzupełnić wszelki niedobór witamin i minerałów pyłkiem pszczelim.

Niepokojące jest to że traci wagę co np urokiem mojego szynszyla od początku była filigranowa waga!

I bardzo ważne szynszyla może chudnąć wyniku przerośniętych ząbków czy weterynarz to wykluczył?

Gosiaczek 

Wysłany: 29 Kwietnia 2011, 22:49   

Weterynarz oglądał szylkę, ząbki i uszka są ok. W klatce cały czas mam sepię (tą dla ptaków bo innej nie ma) oraz wapno. Pyłek podaję od ok miesiąca, a karmie kulki VLCC i VL re- balance lub VL nature. Dostają raz w tyg siemię lniane, pestki dyni, żurawinke, pyłek pszczeli + sianko+świeża woda. Katiuszka też zawsze była filigranowa, ale nie aż tak jak teraz. Z kolei druga szylka Falinka jest dość okrąglutka, więc nie wiem jak z tą karmą porozdzielać ?

[ Dodano: 29 Kwiecień 2011, 23:44 ]

plus zaczęłam zbierać i suszyć ziółka z mojego ogródka ; babka lancetowata i zwyczajna, liść truskawki, liść maliny, pokrzywa, mlecz, koniczyna, (na razie ). Mam nadzieję że wspomogą choć trochę zdrówko mojej kochanej szyszuni.
Ostatnio zmieniony przez Gosiaczek 29 Kwietnia 2011, 22:50, w całości zmieniany 1 raz  

kasia_tomeq 

Wysłany: 30 Kwietnia 2011, 14:32   

Może ta okrąglejsza wyjada ten szczuplejszej spróbuj dać na tyle karmy aby w miseczce zostało jeszcze coś na dzień następny:)

Co do ząbków to nie chodzi o przednie jeśli dentysta wizualnie stwierdził że są ok to niekoniecznie tak musi być... co podstawą jest rtg żuchwy najczęściej problemem są zęby trzonowe, których nie widać. To wymaga podania szynszylowi narkozy i jest przez to dość ryzykowne więc odpowiedni będzie sprawdzony weterynarz, który zna się bardzo dobrze na szynszylach i mam doświadczenie!

Ziółka żeby w pełni były wartościowe zbieramy od maja do wrześnie:)

Gosiaczek 

Wysłany: 1 Maj 2011, 10:50   

Tak, karmy zawsze daje tyle , że zostaje trochę ziarenek na drugi dzień. Tyle dobrze że Katiuszka mimo że jest chudsza jest dominującą w klatce ;-)

Szynszyl 

Wysłany: 9 Czerwca 2011, 18:11   Szynszyla

Kupiłem małą szyszeczkę samiczkę i jak patrze mój szylek się z nią bawi ale jakoś nie ma troszkę sierści na nosku (prawa część ). I ma łuszczącą się skórę w uszkach czy to może być brak piaseczku bo przed kupnem nie miała przez tydzień piasku. Czy brak witamin bo mój szylek starszy jakoś jest tłuściutki a ona jakaś kruszynka.A starszy szylek ma 4 i pół miesiąca a ona 1 i pół miesiąca.

ANASZTA 

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 10 Czerwca 2011, 22:50   

Jeżeli naprawdę jest w takim wieku jak piszesz, czyli 6 tygodni to stanowczo za mało by odłaczać ją od matki, teraz pilnuj czy umie sama pić i czy sie najada, czy brzuszek nie wzdęty i absolutnie nie zmieniaj karmy przez najbliższe przynajmniej dwa-trzy tyg. dodaj za to mleka w proszku do jedzonka, najlepiej "humana" dla niemowląt i płatki owsiane. Jesteś czytelnikiem forum nie od dziś, powinieneś wiedzieć żę nawet na fermach nie odstawia się od matek młodych młodszych niż dwu miesięczne!

Szynszyl 

Wysłany: 11 Czerwca 2011, 10:46   

Wiem dlatego szybko ją kupiłem. I aż się zdenerwowałem na sprzedawce że taką malutką sprzedaje.

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 11 Czerwca 2011, 15:22   

Biedactwo, pewnie tęskni za mamusią.....

Szynszyl 

Wysłany: 11 Czerwca 2011, 20:10   

Ach też tak myślę ale u nas ma ciepłe gniastko i towarzystwo :) a w zologu samotność :(

Asia 

Pomogła: 25 razy
Wysłany: 11 Czerwca 2011, 21:18   

A z tym się zgodzę;)

Szynszyl 

Wysłany: 11 Czerwca 2011, 21:30   

Chociaż ktoś się zemną zgadza :)

basiorek 
Minimum aktywności na forum

Wysłany: 21 Czerwca 2011, 16:14   

ja też jestem posiadaczką wyjątkowo chudego kurdupelka, karmię ją Versalem C. podaję również dynię i słonecznika, rodzynki, żurawinę, kolby, dropsy, wapno dla gryzoni. Może macie pomysl jak ją w zdrowy sposób podtuczyć? wolałabym jej nie paść słonecznikiem i dynią bo wiadomo jak to potem jest z wypróżnianiem... może macie pomysł na coś kalorycznego ale nie tłustego co nie zaszkodzi?

ANASZTA 

Pomogła: 14 razy
Wysłany: 21 Czerwca 2011, 22:20   

Dynia i słonecznik w połączeniu ze sobą akurat nie daja problemów z wypróżnianiem, dynia to full białko na wzrost i budowę nowych tkanek jest super, białko zatwardza kupkę, ale słonecznik przy całym swoim bogactwie nienasyconych kwasów tłuszczowych budujących system nerwowy swoją oleistością wspomaga wydalanie stolca, tak więc razem jest ok! Jeżeli chcesz żeby maluch lepiej jadł to trzymaj go w chłodnym pomieszczeniu będzie potrzebował więcej kalorii, natomiast przegrzany nie ma apetytu. Jako zdrowe podtuczenie polecam też migdały i orzechy różnego rodzaju, figę dobrze wysuszoną (wapń). Jakiej odmiany kolorystycznej jest Twoja szynszyla? Czasami na geny nic nie poradzisz szczególnie jeżeli to kolor po kolorowych rodzicach.
Ostatnio zmieniony przez ANASZTA 21 Czerwca 2011, 22:21, w całości zmieniany 1 raz  

basiorek 

Wysłany: 21 Czerwca 2011, 23:15   

malutka jest odmiany fioletowej- ma prawie 4 miesiące a wygląda jakby miała miesiąc, dodam, że jest po obojgu fioletowych rodzicach, nie wiem jak to wyglądało w poprzednich pokoleniach ale jako, że pochodzi z fermy podejrzewam że jej przodkami są same fiolety ... ponadto pochodzi z miotu w którym urodziły się 4 młode, niestety 2 padły... niestety zepsuła mi się waga kuchenna i nie mogę jej zważyć ale na moje wyczucie nie waży więcej niż 200 gram

Gosiaczek 

Wysłany: 21 Czerwca 2011, 23:18   

Jeżeli chodzi o moją Katiuszkę to już trochę przytyła, nie wiem dokładnie ile bo nie sprawiłam sobie jeszcze wagi, ale jest już o wiele lepiej , nie jest już takim chuderlaczkiem jak kiedyś (przy badaniu nie wykryto pasożytów)

basiorek 

Wysłany: 21 Czerwca 2011, 23:19   

dodam tylko że jest ok. 3 razy mniejsza od mojej starszej 6 miesięcznej samiczki standard... poza tym ze zdrowiem wszystko ok, starsza szylka jej nie zdominowała, wręcz podtyka jej smakołyki. w tej chwili starsza ma problem z dostaniem się do miski :P

kasia_tomeq 

Wysłany: 24 Czerwca 2011, 09:18   

basiorek napisał/a:
ja też jestem posiadaczką wyjątkowo chudego kurdupelka, karmię ją Versalem C. podaję również dynię i słonecznika, rodzynki, żurawinę, kolby, dropsy, wapno dla gryzoni. Może macie pomysl jak ją w zdrowy sposób podtuczyć? wolałabym jej nie paść słonecznikiem i dynią bo wiadomo jak to potem jest z wypróżnianiem... może macie pomysł na coś kalorycznego ale nie tłustego co nie zaszkodzi?

Możesz spróbować tej karmy beaphar care + w przypadku moich szynszyli dała fajny efekt +/- 100g aczkolwiek nie było to długo trwałe gdyż tylko zaprzestałam podawać a wagą znowu spadła do poprzedniej. Ta karma nie jest dobrze zbilansowana i musisz koniecznie mieć w klatce sepie aby wyrównać niedobór wapnia i potasu co zaraz zaobserwujesz bladnięcie zębów.

Można też mieszać beaphar z Versela laga.

Czym karmisz szynszyla?

Tuczące są zarodki pszenne:) można 2 razy w tyg podawać oraz uzupełnić wszelki niedobór witamin i minerałów pyłkiem pszczelim.

Odpowiedz do tematu